Full List Of Nigeria Senators Of The 9th National Assembly

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

The 9th National Assembly: Complete List Of Senators In Nigeria, Their States And Party – Updated Tuesday June 11, 2019, The Day Of Inauguration Of The 9th Senate.

The upper legislative chamber has a total of 109 seats with 3 Senators from each of the 36 states plus one from the Federal Capital Territory (FCT).

According to the results officially announced for the February 23 National Assembly elections across the country, APC won 62 seats while the main opposition Peoples Democratic Party (PDP) won 44 seats.

The Young Progressive Party (YPP) is the only other party outside of the two dominant ones inaugurated to the 9th Senate with only one seat.

As of the time of publishing on June 11, 107 seats have already been officially announced by the Independent National Electoral Commission (INEC). The Imo West senatorial district seat remains a matter of dispute, as well as the seat for the Imo East senatorial district.

1. Kalu Orji Uzor (APC) – Abia North

2. Orji Theodore Ahamefule (PDP) – Abia Central

3. Enyinnaya Abaribe (PDP) – Abia South

4. Ishaku Elisha Cliff (PDP) – Adamawa North

5. Yaroe Binos Dauda (PDP) – Adamawa South

6. Dahiru Aishatu Ahmed (APC) – Adamawa Central

7. Akpan Bassey Albert (PDP) – Akwa Ibom North East

8. Christopher Stephen Ekpenyong (PDP) – Akwa Ibom North West

9. Eyakenyi Akon Etim (PDP) – Akwa Ibom South

The 9th Assembly: Meet The First Time Senators

10. Stella Oduah (PDP) – Anambra North

11. Uche Lilian Ekwunife (PDP) – Anambra Central

12. Ifeanyi Ubah (YPP) – Anambra South

13. Lawal Gumau (APC) – Bauchi South

14. Jika Dauda Halliru (APC) – Bauchi Central

15. Bulkachuwa Adamu Muhammad (APC) – Bauchi North

16. Degi Eremienyo Biobaraku Wangagra (APC) – Bayelsa East

17. Diri Douye (PDP) – Bayelsa Central

18. Ewhrudjakpo Lawrence (PDP) – Bayelsa West

19. Gabriel Suswam (PDP) – Benue North East

20. Emmanuel Yisa Orker-Jev (PDP) – Benue North West

21. Patrick Abba Moro (PDP) – Benue South

22. Kyari Abubakar Shaib (APC) – Borno North

23. Kashim Shettima (APC) – Borno Central

24. Ali Ndume (APC) – Borno South

25. Oko Rose Okoji (PDP) – Cross River North

26. Onor Sandy Ojang (PDP) – Cross River Central

27. Gershom Bassey (PDP) – Cross River South

28. Ovie Omo-Agege (APC) – Delta Central

29. Peter Nwaoboshi (PDP) – Delta North

30. James Ebiowou Manager (PDP) – Delta South

31. Egwu Samuel Ominyi (PDP) – Ebonyi North

32. Ogba Joseph Obinna (PDP) – Ebonyi Central

33. Micheal Ama Nnachi (PDP) – Ebonyi South

34. Ordia Akhimienmona Cliffford (PDP) – Edo Central

35. Alimikhena Francis Asekhame (APC)- Edo North

36. Urhoghide Matthew Aisagbonriodion (PDP)- Edo South

37. Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC) – Ekiti North

Nigerian Senators Who Lost Their Re-election Bid In 2019 Election

38. Bamidele Micheal Opeyemi (APC) – Ekiti Central

39. Adeyeye Clement Adedayo (APC) – Ekiti South

40. Nnamani Chimaroke Ogbonnia (PDP) – Enugu East

41. Ike Ekweremadu (PDP) – Enugu West

42. Utazi Godfrey Chukwuka (PDP) – Enugu North

43. Danjuma Goje (APC) – Gombe Central

44. Amos Bulus Kilawangs (APC) – Gombe South

45. Alkali Saidu Ahmed (APC) – Gombe North

46. Onyewuchi Ezenwa Francis (PDP) – Imo East

47. Imo West – Pending (Declaration made under duress)

48. Imo North – Pending (Supplementary)

49. Mohammed Sabo (APC) – Jigawa South West

50. Hassan Ibrahim Hadeija (APC) – Jigawa North East

51. Sankara Danladi Abdullahi (APC) – Jigawa North West

52. Kwari Suleiman Abdu (APC) – Kaduna North

53. Sani Uba (PDP) – Kaduna Central

54. Laah Danjuma Tella (APC) – Kaduna South

55. Ibrahim Shekarau (APC) – Kano Central

56. Barau Jibrin (APC) – Kano North

57. Gaya Ibrahim Kabiru (APC) – Kano South

58. Babba Ahmad Kaita (APC) – Katsina North

59. Mandiya Bello (APC) – Katsina South

60. Abdullahi Kabir (APC) – Katsina Central

61. Abdullahi Abubakar Yahaya (APC) – Kebbi North

62. Adamu Mainasara Aliero Muhammad (APC) – Kebbi Central

63. Na Allah Bala Ibn (APC) – Kebbi South

64. Yakubu Oseni (APC) – Kogi Central

65. Jibrin Isah (APC) – Kogi East

66. Dino Melaye (PDP) – Kogi West

67. Umar Suleiman Sadiq (APC) – Kwara North

68. Oloriegbe Yahaya Ibrahim (APC) – Kwara Central

69. Ashiru Oyelola Yisa (APC) – Kwara South

70. Remi Tinubu (APC) – Lagos Central

71. Osinowo Sikiru Adebayo (APC) – Lagos East

72. Adeola Solomon Olamilekan (APC) – Lagos West

73. Akwashiki Godiya (APC) – Nasarawa East

74. Abdullahi Adamu (APC) – Nasarawa North

75. Tanko Al-Makura (APC) – Nasarawa South

76. Mohammed Sani Musa (APC) – Niger East

77. Abdullahi Aliyu Sabi (APC) – Niger North

78. Bima Muhammad Enagi (APC) – Niger South

79. Ibikunle Amosun (APC) – Ogun Central

All Senatorial Districts In Nigeria And Their States

80. Mustapha Ramoni Olalekan (APC) – Ogun East

81. Odebiyi Tolulope Akinremi (APC) – Ogun West

82. Boroface Robert Ajayi (APC) – Ondo North

83. Akinyelure Patrick Ayo (PDP) – Ondo Central

84. Nicholas Tofowomo (PDP) – Ondo South

85. Surajudeen Ajibola Basiru (APC) – Osun Central

86. Fadahunsi Francis Adenigba (PDP) – Osun East

87. Oriolowo Adelere Adeyemi (APC) – Osun West

88. Folarin Teslim Kolawole (APC) – Oyo Central

89. Buhari Abdulfatai (APC) – Oyo North

90. Kola Ademola Balogun (PDP) – Oyo South

91. Ignatius Datong Longjan (APC) – Plateau South

92. Dimka Hezekiah Ayuba (APC) – Plateau Central

93. Gyang Istifanus Dung (PDP) – Plateau North

94. Thompson Sekibo (PDP) – Rivers East

95. Mpigi Barinada (PDP) – Rivers South East

96. Apiafi Jocelyn (PDP) – Rivers West

97. Gobir Ibrahim Abdullahi (APC) – Sokoto East

98. Aliyu Wamakko (APC) – Sokoto North

99. Shehu Abubakar Tambuwal (APC) – Sokoto South

100. Bwacha Emmanuel (PDP) – Taraba South

101. Yusuf Abubakar Yusuf (APC) – Taraba Central

102. Isa Shuaibu Lau (PDP) – Taraba North

103. Gaidam Ibrahim Alhaji (APC) – Yobe East

104. Ahmed Lawan (APC) – Yobe North

Requirements For Declaring A Person Winner Of Nigeria National Assembly Election

105. Bomai Ibrahim Mohammed (APC) – Yobe South

106. Ya’U Sahabi (PDP) – Zamfara North

107. Mohammed Hassan (PDP) – Zamfara Central

108. Lawali Hassan Anka (PDP) – Zamfara West

109. Tanimu Philip Aduda (PDP) – FCT

Share.

About Author

Leave A Reply

Open

Close