Winners Of Nigeria 2019 Senatorial Election By State (INEC Official)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Abia
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner In Nigeria 2019 Senatorial Election
1 Abia North Sd/001/ab Umunneochi, Isukwuato, Ohafia, Arochukwu, Bende Orji Uzor Kalu (APC)
2 Abia Central Sd/002/ab Umuahia North, Umuahia South, Ikwuano, Isiala Ngwa North, Isiala Ngwa South, Theodore Orji (PDP)
3 Abia South Sd/003/ab Aba North, Aba South, Ugwunagbo, Obingwa,  Ukwa East, Ukwa West & Osisioma Enyinnaya Abaribe (PDP)
Akwa Ibom
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winners
7 Akwa Ibom North East Sd/007/ak Etinan, Ibesikpo Asutan, Ibiono Ibom, Itu, Nsit Atai, Nsit Ibom, Nsit Ubium, Uruan, Uyo Senator Bassey Albert (PDP)
8 Akwa Ibom North West Sd/008/ak Abak, Essien Udim, Etim Ekpo, Ika, Ikono, Ikot Ekpene, Ini, Obot Akara, Oruk Anam, Ukanafun Chris Ekpenyong (PDP)
9 Akwa Ibom South Sd/009/ak Eastern Obolo, Eket, Esit Eket, Ibeno, Ikot Abasi, Mbo, Mkpat Enin, Okobo, Onna, Oron, Udung Uko,urue Offong/oruko Mrs Akon Eyakenyi (PDP)
Adamawa
4 Adamawa North Sd/004/ad Madagali, Maiha, Michika, Mubi North, Mubi South Ishaku Cliff (PDP)
5 Adamawa South Sd/005/ad Demsa, Ganye, Guyuk, Jada, Mayo-belwa, Numan, Shelleng, Toungo, Lamurde Binos Dauda Yero (PDP)
6 Adamawa Central Sd/006/ad Hong, Fufore, Song, Yola North, Yola South, Gerfi Aishatu Dahiru Binani (APC)
  Anambra
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result
10 Anambra North Sd/010/an Onitsha North, Onitsha South, Oyi, Ogbaru, Anambra East, Anambra West, Ayamelum Stella Oduah (PDP)
11 Anambra Central Sd/011/an Awka North, Awka South, Njikoka, Anaocha, Idemili North, Idemili South, Dunukofia Uche Ekwunife (PDP)
12 Anambra South Sd/012/an Ihiala, Nnewi North, Nnewi South, Orumba South, Orumba North, Aguata, Ekwusigo Ifeanyi Ubah (YPP)
Bauchi
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result
13 Bauchi South Sd/013/ba Alkaleri, Kirfi, Bauchi, Tafawa Balewa, Bogoro, Dass, Toro Yta
14 Bauchi Central Sd/014/ba Ningi, Warji, Darazo, Ganjuwa, Misau, Damban Halliru Jika (APC)
15 Bauchi North Sd/015/ba Zaki, Gamawa, Jama’are, Itas-gadau, Shira, Giade, Katagum Adamu Bulkachuwa (APC)
Bayelsa
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winners
16 Bayelsa East Sd/016/by Brass, Nembe, Ogbia Biobarakuma Degi-Eremmenyo (APC)
17 Bayelsa Central Sd/017/by Kolokuma/opokuma, Southern Ijaw, Yenagoa Diri Douye (PDP)
18 Bayelsa West Sd/018/by Ekeremor, Sagbama Lawrence Ewrudjiakpo (PDP)
Benue
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
19 Benue North  East Sd/019/bn Katsina-ala, Konshisha, Kwande, Logo, Ukum, Ushongo, Vandeikya Gabriel Suswam (PDP)
20 Benue North West Sd/020/bn Buruku, Gboko, Guma, Gwer-east, Gwer-west, Markurdi, Tarka Emmanuel Orker Jev (PDP)
21 Benue South Sd/021/bn Ado, Agatu, Apa, Obi, Ogbadibo, Ohimini, Oju,okpokwu, Otukpo Abba Moro (PDP)
Borno
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
22 Borno North Sd/022/bo Abadam, Gubio, Guzamala,  Kukawa, Magumeri, Marte, Mobbar, Nganza, Moguno Yta
23 Borno Central Sd/023/bo Dikwa, Jere, Kala Balge, Mafa, Metropolitan, Ngala, Konduga, Bama, Kaga Kashim Shettima (APC)
24 Borno South Sd/024/bo Askira/uba, Bayo, Biu, Chibok, Damaboa, Gwoza, Hawul, Kwaya, Shani Ali Ndume (APC)
Cross River
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
25 Cross River North Sd/025/cr Bekwarra, Obanliku, Obudu, Ogoja, Yala, Biase Yta
26 Cross River Central Sd/026/cr Abi, Boki, Etung, Ikom, Obubra, Yakurr Sandy Onor (PDP)
27 Cross River South Sd/027/cr Calabar Municipal, Calabar South, Akamkpa, Akpabuyo, Bakassi, Odukpani Yta
Delta
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
28 Delta Central Sd/028/dt Ethiope East, Ethiope West, Okpe, Sapele,udu, Ughelli North, Ugheli South, Uvwie Yta
29 Delta North Sd/029/dt Aniocha North, Aniocha South, Ika North-east, Ika South, Ndokwa East, Ndokwa West, Oshimili North, Oshimili South, Ukwuani Yta
30 Delta South Sd/030/dt Bomadi, Burutu, Isoko North, Isoko South, Patani, Warri North, Warri South, Warri South West James Manager (PDP)
Ebonyi
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winners
31 Ebonyi North Sd/031/eb Abakaliki, Ebonyi, Izzi, Ohaukwu Sam Egwu (PDP)
32 Ebonyi Central Sd/032/eb Ezza North, Ezza South, Ikwo, Ishielu Yta
33 Ebonyi  South Sd/033/eb Afikpo North, Afikpo South, Ivo, Ohaozara, Onicha Michael Ama Nnachi (PDP)
Edo
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Results
34 Edo Central Sd/034/ed Esan Central, Esan North East, Esan South East, Esan West, Igueben Yta
35 Edo North Sd/035/ed Akoko Edo, Etsako East, Etsako Central, Etsako West, Owan East, Owan West Yta
36 Edo  South Sd/036/ed Oredo, Orhionmwon, Ovia North East, Ovia South West, Egor, Uhunmwode, Ikpoba Okha Senator Matthew Urhoghide (PDP)
Ekiti
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result Announced
37 Ekiti North Sd/037/ek Ikole, Oye, Ido/osi, Moba, Ilejemeje Senator Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC)
38 Ekiti Central Sd/038/ek Ado Ekiti, Irepodun/ifelodun, Ijero, Efon, Ekiti West Opeyemi Bamidele (APC)
39 Ekiti  South Sd/039/ek Ekiti South West, Ikere, Emure, Ise/orun, Gbonyin, Ekiti East Adedayo Clement Adeyeye (APC)
Enugu
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
40 Enugu East Sd/040/en Enugu East, Enugu North, Enugu South, Isi-uzo, Nkanu East, Nkanu West Chimaroke Nnamani (PDP)
41 Enugu West Sd/041/en Aniniri, Awgu, Ezeagu, Oji River, Udi Yta
42 Enugu  North Sd/042/en Igbo-etiti, Igbo-eze North, Igo-eze South, Uzo Uwani, Udenu, Nsukka Yta
Gombe
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
43 Gombe Central Sd/043/gm Akko, Yamaltu/deba Mohammed Danjuma Goje (APC)
44 Gombe South Sd/044/gm Balanga, Billiri, Kaltungo, Shongom Amos Bulus (APC)
45 Gombe North Sd/045/gm Funakaye, Nafada, Gombe, Kwami,dukku Yta

Imo

S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result
46 Imo East Sd/046/im Aboh Mbaise, Ahiazu Mbaise, Ezinihitte, Ikeduru, Mbaitoli, Ngor Okpala, Owerri Municipal, Owerri North, Owerri West Ezenwa Onyebuchi (PDP)
47 Imo West Sd/047/im Ideato North, Ideato South, Isu, Njaba, Nkwere, Nwangele, Oguta, Ohaji/egbema, Orlu, Orsu, Oru West, Oru East Rochas Okorocha (APC)
48 Imo North Sd/048/im Ehime Mbano, Ihite/uboma, Isiala Mbano, Obowo, Okigwe, Onuimo Yta
Jigawa
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
49 Jigawa South – West Sd/049/jg Birnin Kudu, Buji, Dutse, Gwaram, Kiyawa, Jaun, Miga Yta
50 Jigawa North – East Sd/050/jg Auyo, Birniwa, Guri, Hadejia, Kaugama, K/hausa, K/kasamma, M/madori Ibrahim Hassan Hadeija (APC)
51 Jigawa North – West Sd/051/jg Babura, Gagara, Garki, Gwiwa, Kazaure, Maigatar, Roni, Ringin, S/tankar, Taura, Yankwashi, Gume Yta
Kaduna
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
52 Kaduna North Sd/052/kd Kubau, Ikara, Makarfi, Soba, Sabon Gari, Zaria, Lere, Kudan Suleiman Abdu Kwari (APC)
53 Kaduna Central Sd/053/kd Birnin Gwari, Giwa, Igabi, Kaduna North, Kaduna South, Chikun, Kajuru Uba Sani (APC)
54 Kaduna South Sd/054/kd Jema’a, Jaba, Kaura, Zangon, Kaura, Kachia, Kagarko, Sanga Yta
Kano
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
55 Kano Central Sd/055/kn Dala, Gwale, Dawakin, Gezawa, Tarauni, Fagge, Garum Mallam, Kano Municipal, Kumbotso, Kura, Madobi, Minjibir, Nassarawa, Ungogo, Warawa Ibrahim Shekarau (APC)
56 Kano North Sd/056/kn Bichi, Shanono, Bagwai, Danbatta, Makoda, Dawakin, Gabasawa, Gwarzo, Kabo, Rimi Gado, Tofa, Tsanyawa, Kunchi, Karaye Yta
57 Kano  South Sd/057/kn Albasu, Bebeji, Bunkure, Doguwa, Gaya, Kiru, Rano, Takai, Ajingi, Rogo, Kibiya, Tudun Wada, Garko, Wudil, Sumaila Kabiru Gaya (APC)
Katsina
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winners
58 Katsina North Sd/058/kt Daura, Zango, Maiadua, Mashi, Mani, Ingawa, Bindawa, Sandamu, Dutsi, Kankia, Kusada, Baure Yta
59 Katsina South Sd/059/kt Funtua, Faskari, Danja, Dandume, Bakori, Kankara, Malumefashi, Kafur, Musawa, Matazu, Sabuwa Bello Mandiya (APC)
60 Katsina Central Sd/060/kt Katsina, Kaita, Jibia, Batsari, Safana, Dutsin-ma, Kurfi, Batagarawa, Rimi, Charanchi, Danmusa Kabir Barkiya (APC)
Kebbi
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
61 Kebbi North Sd/061/kb Arewa, Argungu, Augie, Bagudo, Dandi, Suru, Jega Yta
62 Kebbi Central Sd/062/kb Aleiro, Birnin Kebbi, Bunza, Gwandu, Kalgo, Koko Besse, Maiyama Adamu Aliero (APC)
63 Kebbi South Sd/063/kb Fakai, Ngaski, Sakaba, Shanga, Wasagu/danko, Yauri, Zuru Yta
Kogi
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result
64 Kogi Central Sd/064/kg Adavi, Ajaokuta, Ogori/magongo, Okehi, Okene Yakubu Oseni (APC)
65 Kogi East Sd/065/kg Ankpa, Bassa, Dekina, Ibaji, Idah, Igalamela-odolu, Ofu, Olamaboro, Omala Yta
66 Kogi West Sd/066/kg Ijumu, Kabba, Kogi, Lokoja, Mopamuro, Yagba East, Yagba West Dino Meleya (PDP)
Kwara
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result
67 Kwara North Sd/067/kw Baruten, Edu, Patigi, Kaiama, Moro Umar Sadiq (APC)
68 Kwara Central Sd/068/kw Asa, Ilorin East, Ilorin South, Ilorin West, Offa Ibrahim Oloriegbe (APC)
69 Kwara South Sd/069/kw Ekiti, Oke-ero, Ifelodun, Irepodun, Isin,  Oyun Lola Ashiru (APC)
Lagos
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
70 Lagos Central Sd/070/la Lagos Island, Lagos Mainland, Surulere, Apapa, Eti-osa Oluremi Tinubu (APC)
71 Lagos East Sd/071/la Shomolu, Kosofe, Epe, Ibeju-lekki, Ikorodu Bayo Osinowo (APC)
72 Lagos  West Sd/072/la Agege,ifako-ijaye, Alimosho, Badagry, Ojo, Ajeromi/ifelodun, Amuwo-odofin, Oshodi/isolo, Ikeja, Mushin Yta
Nasarawa
73 Nasarawa North Sd/073/nw Akawanga, Nassarawa Eggon, Wamba Godiya Akwashiki (APC)
74 Nasarawa West Sd/074/nw Nassarawa, Keffi, Kokona, Karu, Toto Abdullahi Adamu (APC)
75 Nasarawa  South Sd/075/nw Lafia, Awe, Doma, Keana, Obi Tanko Almakura (APC)
Niger
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Wiiner
76 Niger East Sd/076/ng Bosso, Chachanga, Gurara, Paikoro, Rafi, Shiroro, Muya, Suleja, Tafa Mohammed Sani Musa (APC)
77 Niger North Sd/077/ng Agwara, Borgu, Kontogora, Mariga, Rijau, Wushishi, Mashegu Magama Yta
78 Niger South Sd/078/ng Agaie, Bida, Katcha, Batagi, Lapai, Lavun, Edati-idati, Mokwa Bima Mohammed Enagi (APC)
Yta
Ogun
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Result
79 Ogun Central Sd/079/og Ifo, Ewekoro, Obafemi/owode, Abeokuta North, Abeokuta South, Odeda Ibikunle Amosun (APC)
80 Ogun East Sd/080/og Sagamu, Ikenne, Remo North, Ijebu-ode, Odogbolu, Ijebu North East, Ijebu North, Ijebu East, Ogun Waterside Yta
81 Ogun West Sd/081/og Imeko Afon, Egbado North, Egbado South, Ipokia, Ado-odo/ota Tolu Odebiyi (APC)
Ondo
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
82 Ondo North Sd/082/od Akoko North East, Akoko North West, Akoko South West,akoko South East, Ose, Owo Ajayi Boroffice (APC)
83 Ondo Central Sd/083/od Akure North, Akure South, Ifedore, Idanre, Ondo East, Ondo West Yta
84 Ondo South Sd/084/od Ileoluji/okeigbo, Odigbo, Irele, Okitipupa, Ese-odo, Ilaje Nicholas Tofowomo (PDP)
Osun
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
85 Osun Central Sd/085/os Boripe, Bolowaduro, Ifelodun, Ila, Ifedayo, Irepodun, Orolu, Odo-otin, Olorunda, Osogbo Dr. Ajibola Bashiru (APC)
86 Osun East Sd/086/os Atakunmosa East, Atakunmosa West, Ife Central, Ife East, Ife North, Ife South, Ilesa East, Ilesa West, Obokun, Oriade Prince Adenigba Francis Fadahunsi (PDP)
87 Osun West Sd/087/os Ayadaade, Ayedire, Ede North, Ede South, Egbedore, Ejigbo, Irewole, Isokan, Iwo, Ola-oluwa  Eng. Adelere Oriolowo (APC)
Oyo
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
88 Oyo Central Sd/088/oy Afijio, Akinyele, Egbeda, Ogo Oluwa, Surulere, Lagelu, Oluyole, Ona-ara, Oyo East, Oyo West, Atiba Teslim Folarin (APC)
89 Oyo North Sd/089/oy Saki West, Saki East, Atigbo, Irepo, Olorunsogo, Kajola, Iwajowa, Ogbomosho North, Ogbomosho South, Iseyin, Oorelope, Orire, Itesiwaju Yta
90 Oyo South Sd/090/oy Ibadan North, Ibadan North East, Ibadan North West, Ibadan South East, Ibadan South West, Ibarapa Central, Ibarapa North, Ibarapa East, Ido Kola Balogun (PDP)
Plateau
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
91 Plateau South Sd/091/pl Lantang North, Lantang South, Mikang, Qua’an Pan, Shendam, Wase Yta
92 Plateau Central Sd/092/pl Bokkos, Kanke, Mangu, Pankshin, Kanam Hezekiah Dimka (APC)
93 Plateau North Sd/093/pl Barkin Ladi, Bassa, Jos East, Jos North, Jos South, Riyom Istifanus Dung Gyang (PDP)
Rivers
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
94 Rivers East Sd/094/rv Etche, Omuma, Ikwerre, Obio Akpor, Port Harcourt, Okirika, Ogu Bolo, Emohua George Sekibo (PDP)
95 Rivers South East Sd/095/rv Opobo/nkoro, Andoni, Oyigbo, Tai, Eleme, Gokana, Khana Barry Npigi (PDP)
96 Rivers West Sd/096/rv Asari-toru, Akuku-toru, Degema, Ogba/egbema/ndoni, Abua-odual, Ahoada East, Ahoada West, Bonny Betty Apiafi (PDP)
Sokoto
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
97 Sokoto East Sd/097/so Isa, Sabon Birni, Wurno, Goronyo, Rabah, Gada, Illela, Gwadabawa Ibrahim Gobir (APC)
98 Sokoto North Sd/098/so Tangaza, Binji, Silame, Gudu, Kware, Wamakko,sokoto North, Sokoto South Aliyu Magatakarda Wamakko (APC)
99 Sokoto South Sd/099/so Dange Shuni, Tureta, Bodinga, Shagari, Yabo, Tambuwa, Kebbe Abubakar Shehu Tambuwal (APC)
Taraba
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
100 Taraba South Sd/100/tr Wukari, Ibi, Donga, Ussa, Takum Emmanuel Bwacha (PDP)
101 Taraba Central Sd/101/tr Sardauna, Kurmi, Bali, Gashaka, Gassol Yta
102 Taraba North Sd/102/tr Jalingo, Yorro, Zing, Lau, Ardo-kola, Karim-lamido Yta
Yobe
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winners
103 Yobe East Sd/103/yb Bursari, Geidam,gujba, Gulani, Tarmuwa, Yunusari Ibrahim Geidam (APC)
104 Yobe North Sd/104/yb Bade, Jakusko, Machina, Karasuwa, Nguru, Yusufari Ahmed Lawan (APC)
105 Yobe South Sd/105/yb Fika, Fune, Nangere, Potiskum, Damaturu Ibrahim Mohammed Bomoi (APC)
Zamfara
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
106 Zamfara North Sd/106/zf K/namoda, Shinkafi, Zurmi, Birnin Magaji, T/mafara
Zamfara Central Sd/107/zf Gusau, Tsafe, Bungudu, Maru Ikra Ali Bilbis (APC)
108 Zamfara West Sd/108/zf Maradun, Bakura, Anka, Bukkuyum, Gummi Abdulaziz Yari (APC)
FCT
S/n Name Of Senatorial District    Code Composition Winner
109 Federal Capital Territory Sd/109/fct Abaji Area Council, Gwagwa Area Council, Kuje Area Council, Municipal Area Council, Kwali Area Council, Bwari Area Council Philip Adudah (PDP)

The 9th Assembly: Meet The First Time Senators

The Women Senators-elect In Nigeria’s 2019 General Election

See All Nigerian Senators Who Lost Their Re-election Bid In The 2019 Election

Votes Won By All 73 Presidential Candidates In The 2019 Election

All Senatorial Districts In Nigeria Per State

Share.

About Author

Leave A Reply

Open

Close